Alkol ve Babaların Günahı

Bir akrabamız vardı, çok içerdi. Evlenince babam onu şöyle ikaz ederdi: “Oğlum, artık evlendin, çoluk çocuk sahibi olacaksın, bırak şu içkiyi.” Ancak o burun kıvırır ve “Amca, içki hamile kadınlara yasak, çünkü çocuğu onlar taşıyıp büyütüyor. Benim içmemin ne zararı var ki.” diye savunma yapardı. Tabiî babamın bu nasihati, doğacak çocuğa doğrudan bir zararı olacağını bilerek söylenmiş bir söz olmayıp çocuk büyüdüğünde kötü örnek olmasın diye bir ikazdı. Çok isterdim bugünkü ilmî araştırmaları görüp haklı olduğunu fark etmesini…

            Alkolün anne karnında gelişmekte olan masum ceninler üzerinde yaptığı tahribat çok uzun zamandan beri bilinmekte ve “Fetal Alkol Sendromu” olarak isimlendirilmektedir.  Bu yüzden daha önce, hamilelik sırasında sadece kadınların içki içmesi bir risk olarak görülüyordu. Ancak yeni araştırmalar, birtakım kusurlarla dünyaya gelen çocuklarda, babaların içki alışkanlıklarının da rolüne işaret etmektedir.

            Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin kayıtlarına göre, erkekler daha fazla içki içmekte, bu durum da çocuklarda arızaların meydana gelmesinde kadınlardan neredeyse dört kat daha fazla suçlu olduklarını ortaya koymaktadır.

            Ancak fetal alkol sendromu gibi alkol tüketimine bağlı kusurlarla doğan bebeklere teşhis konulması söz konusu olduğunda, uzun yıllardan beri sadece kadınlar suçlanmış, kadınların içki içmesinin mahzuru konuşulmuş, fakat erkeklerin rolüne hiç dikkat çekilmemişti. Çünkü yavru, annenin rahminde gelişiyordu ve göbek kordonuyla beslendiği için de bütün suç anneye yıkılıyordu.

            Yeni araştırmalar, embriyo gelişimi ve çocuk sağlığına güçlü bir şekilde zarar veren, DNA dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan, fakat genlerin ifade edilme biçimindeki ırsî değişimlerin ortaya çıkmasına yol açan çok büyük miktarda epigenetik bilginin spermlerle taşındığını açıkça göstermektedir. Ancak yeni araştırmalardan habersiz olan çoğu doktor ve diğer sağlık hizmeti mensupları, baba sağlığı ve babanın içki içmesinin çocuk gelişimi üzerindeki tesirini henüz hesaba katmamaktadır.

            Dikkatin çoğu annenin hamileyken içki içmesine verilirken, bir araştırma ekibi ilk defa kadınların hamileliğinden haftalar ve aylarca önce erkeklerin içki içmesine odaklandı. Bu ekibin çalışmaları, bir erkeğin; annenin hamilelik döneminden önce içki içmesinin, alkole bağlı kraniyofasiyal (kafatası ve yüz kemikleri) anormalliklere ve büyüme eksikliklerine yol açtığına dair ilk bilgileri ortaya koydu.

Bu yazıyı paylaş